Nie pal śmieci, nie truj dzieci!

Problem zanieczyszczenia powietrza dotyczy nas wszystkich, a winne temu są nie tylko kominy wielkich fabryk i spaliny samochodów, ale i my sami. O "niskiej emisji", czyli o zaniczyszczeniu powietrza przez spalanie śmieci i innych odpadów w przydomowych piecach rozmawiali uczniowie podczas spotkań ze specjalistami z Poznania.

Ważne, by już od najmłodszych lat edukować dzieci i tłumaczyć, jak wielki wpływ na środowisko mają nasze codzienne zachowania. Ogromnym problemem - o czym słyszymy w telewizji, radiu i czytamy w gazetach i na portalach internetowych - jest NISKA EMISJA, czyli szkodliwe pyły i gazy z lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych. Spalanie węgla niskiej jakości, śmieci, butelek plastikowych, szmat, resztek opon i innych odpadów powoduje, że w powietrzu tworzy się zabójczy smog. Z jego powodu umiera rocznie w Polsce 40 tysięcy osób! Widzimy i czujemy to zanieczyszczone, toksyczne powietrze na naszych osiedlach. Widzimy, jak z kominów domów unosi się toksyczny, rakotwórczy dym. Niestety zapominamy, a czesto nie chcemy się przyznać, że sami przyczyniamy się do jego powstawania. Stąd tak istotna edukacja i podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców, by problem niskiej emisji ograniczyć.