• Odwiedziło nas: 41960270

Najważniejsze informacje dotyczące organizacji egzaminu

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

Najważniejsze informacje dotyczące organizacji egzaminu:

Egzamin ósmoklasisty przeprowadzany jest w formie pisemnej i obejmuje następujące przedmioty: język polski, matematykę, język obcy nowożytny. Egzamin z każdego przedmiotu jest przeprowadzany innego dnia.

Harmonogram egzaminu ósmoklasisty

Kto przystępuje do egzaminu w terminie dodatkowym?

Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje uczeń, który:
z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpił do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym ALBO

przerwał lub któremu przerwano i unieważniono egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym (również z przyczyn losowych lub zdrowotnych).

Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje również uczeń, któremu dyrektor OKE lub dyrektor CKE unieważnił egzamin z danego przedmiotu lub przedmiotów.

Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym zdający przystępuje w szkole, której jest uczniem.

Czas trwania egzaminu ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów

język polski – 120 minut (do 180 minut w przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków egzaminu)

• matematyka – 100 minut (do 150 minut w przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków egzaminu)

• język obcy nowożytny – 90 minut (do 135 minut w przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków egzaminu)

Zakresu sprawdzanych umiejętności

Egzamin ósmoklasisty w 2024 r. jest przeprowadzany na podstawie wiadomości i umiejętności określonych w wymaganiach egzaminacyjnych.

Zasady przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty (przebieg egzaminu każdego dnia zgodnie z Procedurą organizacji egzaminu w SP2 w Kole)

Każdy uczeń przychodzi do szkoły do godz. 8.30.

Przy wejściu do szkoły każdy uczeń podaje pracownikowi szkoły następujące dane: imię i nazwisko oraz klasę. Pracownik zaznacza obecność ucznia na liście i kieruje ucznia do odpowiedniego gabinetu.

O godz. 8.30 każdy uczeń losuje przydział numerów stolików w sali egzaminacyjnej. Po losowaniu uczniowie wchodzą kolejno do sali i zajmują miejsca przy stolikach.

Po egzaminie, po zebraniu arkuszy przez członków komisji, uczniowie opuszczają salę i opuszczają budynek szkoły.

Przydział uczniów do sali gimnastycznej obowiązuje podczas egzaminów z języka polskiego, matematyki i z  języka obcego nowożytnego.

Przed rozpoczęciem egzaminu uczniowie pamiętają o:

zakazie wnoszenia telefonów komórkowych i innych urządzeń tego typu,

zakazie korzystania z kalkulatora oraz słowników,

zakazie rozmawiania i przeszkadzania innym,

obowiązku pracy samodzielnej podczas egzaminu.

Po otrzymaniu zestawu egzaminacyjnego uczeń musi:

sprawdzić kompletność zestawu (bez możliwości zapoznania się z treścią zadań – przeliczyć strony),

sprawdzić poprawność n-ru pesel,

na stronie tytułowej zeszytu zadań egz. oraz na karcie odpowiedzi uczeń musi zamieścić kod i n-r pesel,

zapoznać się z instrukcją wydrukowaną na pierwszej stronie arkusza,

(na egzaminie nie wolno odrywać karty odpowiedzi od zeszytu z zadaniami).

W przypadku zauważenia niekompletności zestawu egzaminacyjnego, uczeń zgłasza ten fakt nauczycielowi w sali.

Uczeń rozpoczyna pracę z arkuszem po otrzymaniu pozwolenia od nauczyciela.

W przypadku konieczności skorzystania z toalety, uczeń zgłasza to nauczycielowi w sali.
Instrukcja dotycząca sposobu zaznaczania odpowiedzi na karcie odpowiedzi oraz nanoszenia poprawek na karcie odpowiedzi i w zeszycie zadań egzaminacyjnych (bez zmian) będzie również zamieszczona w arkuszu egzaminacyjnym.

Na 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym nauczyciel przypomni im o przeniesieniu odpowiedzi na kartę odpowiedzi.

Po zakończeniu pracy z arkuszem będą mieć dodatkowe 5 minut na sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi.

Materiały i przybory, z których mogą korzystać zdający egzamin

Do sali egzaminacyjnej uczniowie mogą wnieść wyłącznie przybory wymienione w komunikacie o przyborach, tj.

w przypadku egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu – długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem), niedozwolone jest korzystanie z długopisów zmywalnych/ścieralnych,

dodatkowo na egzaminie z matematyki – linijkę,

Zdający przynosi własne przybory.

Zdający mogą również wnieść do sali egzaminacyjnej małą butelkę wody. Podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym butelka powinna stać na podłodze przy nodze stolika, aby uczeń przypadkowo nie zalał materiałów egzaminacyjnych.

Na egzaminie ósmoklasisty nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników (z wyjątkiem sytuacji, kiedy korzystanie ze słownika zostało przyznane jako forma dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty)

Podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym uczeń samodzielnie rozwiązuje zadania w nim zawarte.

Uczeń ma możliwość wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej.

Uwaga: Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.‎

Szczegółowe informacje o zasadach przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty dostępne są na stronie internetowej CKE i OKE.

Termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty 3 lipca 2024 r.

Zdający może sprawdzić wyniki, jakie uzyskał z egzaminu z każdego przedmiotu (zarówno wynik ogólny, jak i wynik za rozwiązanie każdego zadania) w systemie informatycznym ZIU dostępnym pod adresem: https://wyniki.edu.pl.

Login oraz hasło do logowania przekazuje zdającemu dyrektor szkoły, w której zdający przystępował do egzaminu ósmoklasisty.

Wyniki będą udostępnione w ZIU 3 lipca 2024 r. od godz. 10:00.

Termin przekazania szkołom wyników, zaświadczeń i informacji do 3 lipca 2024 r.

Termin wydania zdającym zaświadczeń oraz informacji 3 lipca 2024 r.